Korková kůra | střední 400-800 g
Popis
Korek je jedním ze základních dekoračních materiálů používaných v teraristice. Díky svým unikátním vlastnostem lze použít téměř v každém teráriu, akvateráriu i paludáriu. Kůra je 100% přírodního původu, na jejím povrchu se dokonce rozrůstají lišejníky, na zvrásněné kůře působí velmi zajímavě a pro zvířata to není absolutně závadné. Díky nepravidelnému a hrubému povrchu se po ní zvířatům výborně šplhá, hadi i jiní plazi se o ní při svlékání otírají a pomáhají si starou kůži uvolnit. Ačkoliv má kůra hrubou strukturu je zároveň pevná a velice pružná a proti jiným dekoracím poměrně lehká, takže zvířatům neublíží.
Korková kůra vydrží i trvalé ponoření ve vodě, proti jiným kůrám je ve vodě velmi stabilní a než se rozpadne, trvá to roky. Ideálně se hodí pro vytvoření slunícího místa v akvateráriích s vodními želvami. Želvám se po kůře velmi dobře leze, nepravidelný povrch kůry jim při slunění dovoluje osychat i ze spodu, což je pro tato zvířata nezbytné z hlediska prevence plísňových onemocnění. Pružný povrch kůry zároveň nezpůsobuje odírání plastronu (břišní části krunýře). Kůra zpočátku plave, po několika letech zcela nasaje vodu a potápí se, vždy je nutné ji v akvateráriu dobře uchytit (buď pomocí velkých přísavek nebo pomocí silikonem na sklo nalepených úchytek, ke kterým se kůra přiváže). Je dobré ji uchytit tak, že část je ponořena a část je nad hladinou, aby želvy mohly pohodlně vylézt nahoru. Pod kůrou tím vzniká ve vodě prostor, který zvířata s oblibou využívají jako úkryt.
Korková kůra se velmi osvědčila i v zahradnictví, používá se k upevnění orchidejí a dalších epifytních rostlin, z trubic a ze stočených kusů lze vytvořit velmi dekorativní obal na květináč nebo dovnitř rostlinu zasadit přímo.
Korek lze použít i v karanténních teráriích a nádržích, velmi dobře se dá vydezinfikovat pomocí Sava (korek ponoříme do koncentrovaného roztoku nebo přímo důkladně postříkáme roztokem z rozprašovače) - ale !!!POZOR!!! Savo používejte vždy vzhledem k jeho velké agresivitě opatrně, kůru od něj potom opravdu velice důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a nechte minimálně několik hodin, nejlépe však pár dní, na vzduchu chlor dokonale vyprchat. Teprve potom může přijít kůra do styku se zvířaty. Tímto způsobem se také lehce dají z povrchu kůry úplně odstranit řasy, které se na ní uchytí, pokud je ponořena v akvateráriu. Důkladné opláchnutí a čas na vzduchu pro vyprchání chloru je i zde nezbytností! Pokud kůru používáme pro zdravá zvířata, stačí ji jen očistit kartáčem, případně přelít vroucí vodou a opláchnout.
Kousky kůry mají různý tvar a velikost, některé jsou rovné, některé ohnuté, jiné jsou tenké nebo zase naopak tlusté.
Uvedené rozměry jsou tedy pouze orientační!!
Hmotnost | 0.8 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.